دریافت(تحقیق بررسی روابط زوجین با والدین خود و مشکلات ناشی از آن)

تحقیق بررسی روابط زوجین با والدین خود و مشکلات ناشی از آن|50563396|ckl42078663|
هم اکنون فایل با موضوع تحقیق بررسی روابط زوجین با والدین خود و مشکلات ناشی از آن آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب یا دریافت فایل بروید.

بررسی روابط زوجین با والدین خود و مشکلات ناشی از آنفهرست مطالب


فصل اول -----------------------------------------------------------------


مقدمه ---------------------------------------------------------------------


بيان مسئله -----------------------------------------------------------------


اهميت و ضرورت ---------------------------------------------------------


فصل دوم------------------------------------------------------------------


پيشينه داخلي --------------------------------------------------------------


مقاله ----------------------------------------------------------------------


مصاحبه اكتشافي و مصاحبه كارشناسي -------------------------------------


فصل سوم-----------------------------------------------------------------


تحليل نظري ---------------------------------------------------------------


مدل نظري ----------------------------------------------------------------


فصل چهارم---------------------------------------------------------------


روش شناسي تحليل --------------------------------------------------------


روش تحقيق ---------------------------------------------------------------


جامعه آماري --------------------------------------------------------------


شيوه انتخاب واحد نمونه----------------------------------------------------


روش گردآوري ------------------------------------------------------------


سئوالات و فرضيات تحقيق -------------------------------------------------


تعريف عملياتي ------------------------------------------------------------


فصل پنجم-----------------------------------------------------------------


يافته ها--------------------------------------------------------------------


فصل ششم-----------------------------------------------------------------


نتيجه گيري----------------------------------------------------------------


محدوديت ها---------------------------------------------------------------


فصل هفتم -----------------------------------------------------------------


ضمايم---------------------------------------------------------------------


پرسشنامه------------------------------------------------------------------


آراء صاحبنظران-----------------------------------------------------------


منابع ----------------------------------------------------------------------چکیده :


این پژوهش باهدف بررسی روابط زوجین با والدین خود و تاثیراتی که این روابط بر روابط بین زوجین می گزارد و مشکلاتی که طی آن به وجود می اید در بین زنان و مردان متاهل شهر کاشمر انجام گرفته است


این تحقیق دارای یک پیشینه داخلی ، مقاله و مطالعات اکتشافی است .


نمونه گیری به صورت تصادفی صورت گرفته ، داده ها از طریق پرسشنامه جمع اوری و تحلیل شده است و نتایج آن به این شرح است :


زوجین به دلیل عدم آشنایی با خصوصیات رفتاری همسر خود و همچنین عدم استقلال فکری ، فضای پدر سالارانه و مادر سالارانه خانواده از والدین خود در بروز مشکلات ناشی از آن خط میگیرند و تحت تاثیر والدین خود قرار میگیرند .


مقدمه :


والر در اين باب اشاره دارد به گرايش ناآگاهانه اي كه در افراد وجود دارد، ميل به اين باشد كه در زندگي زناشويي خويش تصوير دوست داشتني والدين خود را جستجو مي كنند (همان) با اين نكته در حقيقت مي توان اين پرسش را مطرح كرد كه آيا فرد در انتخاب همسر خود آزاد است گاه ندانسته انتخاب مي كند كه همسان والدين خود باشد؟ آيا پدر و مادر علي رغم آزادگذاردن فرزندان خود را در اين امر، در واقع نفوذ گاه كاملاً ناآگاهانه اي برايشان اعمال نمي كنند.


جامعه شناسان در تشريح رفتار انسان به وسيله محيط پيرامون براي تبيين حال، به تعمق در گذشته نمي پردازند كه اين كار روانكاوان است.


ترمان عقيده داردكه مرد خواستار ازدواج با دختري است كه مادرش را در خاطره او زنده مي كند پاتريك نيز بر شباهت خصوصيات ظاهر زن با خصايص مادر تكيه مي كند.


نتيجه گيري استروس مبني بر اينكه هر يك از والدين در موضعي قرار مي گيرند كه از آن بر فرزندان خود تاثير گذارند، مي تواند به ما نشان دهد كه در حقيقت بنيان تصوير آرماني زناشويي در واكنش غريزي فرزند نسبت به مادر يا پدر خويش قرار ندارد بلكه بر اساس اين تصوير مبتني بر رفتارهاي عاطفي آنهاست . نظريه همسان همسري به معناي اين اصل است كه در زندگي به ويژه آن كساني كه با هم ازدواج مي كنند كه مانند هم هستند به عقيده بسياري از دانش پژوان شباهات و همساني از نظر فردي يا اجتماعي، فرهنگي و ... نخست اشخاص را به سمت خود جلب مي كند و آنگاه پس از آن كه وصلت كردند خوشبختي خانوادگي آنها را تامين مي كند (همان) فرضيه هايي كه از اين نظريه استخراج مي شود:


R والدين با القاء طرز تفكر خود بر فرزندان خود اعمال نفوذ مي كنند.


R زوجين در زندگي زناشويي تصوير والدين خود را جستجو مي كنند.


2-3 نظريه ميداني لوين


بسياري از شرايط اجتماعي از جمله شرايط زن و شوهر به شدت وابسته به شرايط زماني و مكاني مي باشد. شرايطي كه با دارا بودن عناصر مختلفي مي توانند در ابعاد گوناگون بر زندگي زن و شوهر از جمله رضايت و موفقيت در زندگي آنها موثر باشد بررسي اختلافات خانوادگي در قالب شرايط زماني و مكاني خاص، ايجاب مي كند كه از نظريه ميداني لوين نيز استفاده شود. (مهدوي، 1375؛ 28).


لوين واژه فيلو (پهنه يا ميدان) را از فيزيك برگزيده است و همانند آن رفتار انساني را تابع عوامل مختلفي و به هم پيوسته مي داند وي اين عوامل را نيروهاي ميدان مي نامد.


لوين عوامل مذكور را به دو گروه تقسيم مي كند خصوصيات شخصي و محيطي بدين ترتيب رفتار هر فرد تابع خصوصيات شخصي او و خصوصيات محيطي است. (همان)


با استفاده از اين مي توان بسياري از مسايل جامعه شناختي از جمله اختلافات خانوادگي را مورد تبيين قرار داد لوين معتقد است كه به منظور بررسي زندگي زن و شوهر، بايد عوامل محيطي و رواني مربوط به شرايط زن و شوهر كه شامل انتظارات و خصوصيات همسر نيز مي شود مورد تحليل قرار گيرد (مهدوي،‌ 1375؛ 29).


از نظر لوين شخصيت و محيط مستقل از هم نيستند بلكه ارتباط تنگاتنگي با هم دارند وي ارتباط و وابستگي متقابل عناصر فوق را در مجموع فضاي زندگي مي نامد (همان)، به اين ترتيب نزاع زن و شوهر از ديدگاه اين نظريه به قرار زير است. ديگران مهم وميزان آگاهي بر رضايت زوجين در نتيجه بر ميزان اختلافات خانوادگي موثر است.


فرضيه هاي مرتبط با اين نظريه:


R زوجين به دليل عدم شناخت از هم از والدين خود راهنمايي مي جويند.


R فضايي كه زوجين در آن رشد كرده اند بر اعتماد به نفس زوجين موثر است.


3-3 نظرات كارشناسان و ساير موارد:


در برخي موارد ممكن است زوجين تحت تاثير راهنمايي هاي اشتباه والدين خود قرار گيرند و درگيري هايي را درخانواده ايجاد كنند. در اينجا نياز است بزرگترها و والدين بين احترام و شان ومنزلت والدين و همچنين دخالت تفاوت قايل شوند ( باباصفري، 271،‌ 39).


از نظر ويژگي هاي اجتماعي و فردي معمولاً‌ زوجيني كه به والدين خود اجازه دخالت در زندگي خود را مي دهند معمولاً ‌افرادي هستند كه از كودكي حق انتخاب نداشته اند حتي در زمان ازدواج والدين براي آنها تصميم گرفته اند و از كودكي به والدين خود متكي بوده در مقابل اين گونه فرزندان والدين نيز به كودكان خود اجازه تصميم گيري را نداده اند امروز نيز كه مستقل شده اند هنوز شيوه قديمي را به كار مي برند.


فرضيه هاي استخراج شده در اين بخش والدين و بزرگترها تفاوت بين احترام و دخالت را نمي دانند. زوجين تحت تاثير رفتار عاطفي والدين به سمت آنها گرايش دارند.


زوجين به دليل عدم استقلال فكري در زندگي زناشويي از والدين خود خط مي گيرند.
استقلال فكري زوجين
4-3 مدل نظري تحقيق.....
شامل ورد 55 صمطالب دیگر:
📝پاورپوینت درس دوم علوم تجربی اول ابتدایی، مواد اطراف ما📝پاورپوینت درس زنبورعسل،کوه ها، قرآن پایه نهم📝پاورپوینت درس 9 علوم تجربی دوم دبستان، سرگذشت دانه📝پاورپوینت فصل سوم علوم تجربی نهم، سرگذشت زمین📝پاورپوینت فصل 5 ریاضی هشتم، درس ضرب عدد در بردار📝504 واژه ضروری زبان بهمراه مترادفهای ان به روش کدینک و تصویری و بدون فراموشی با تخفیف 95 درصد📝کتاب چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیمpdf📝دانلود کتاب تفسیر موضوعی نهج البلاغه به همراه خلاصه فایل به صورت (word)📝دانلود کتاب تاریخ امامت دکتر اصغر منتظر القائم pdf📝دانلود کتاب آمار و احتمالات مقدماتی دکتر بهبودیان pdf📝دانلود کتاب تفسیر موضوعی قرآن کریم جمعی از نویسندگان pdf📝دانلود کتاب دانش خانواده و جمعیت ( جمعی از نویسندگان) + نمونه سوالات تستی + پاورپوینت خلاصه و ...📝دانلود کتاب وصایای امام خمینی (ره) تدریس در دانشگاه آزاد اسلامی📝دانلود حل المسائل فارسی شیمی عمومی ۱ چارلز مورتیمر ترجمه عیسی یاوری pdf📝دانلود کتاب درس هایی از وصیت نامه امام خمینی (ره) + پاورپوینت کامل + نکات مهم وصایای امام + نمونه سوال📝دانلود کتاب اندیشه اسلامی یک ( pdf )📝پاورپوینت درس مهره داران و نگهداری مواد غذایی، علوم تجربی سوم ابتدایی📝پاورپوینت درس مواد خوراکی، فصل دوم علوم تجربی سوم دبستان📝مهمترين بيماري هاي برنج📝مقاله کامل درباره منوگرافي روستاي سياهكلان📝مقاله در مورد مهمترين بيماري هاي برنج📝مقاله آسيب شناسي در رشته هاي ورزشي خاص📝مقاله کامل درباره آزمایش میلیکان📝مقاله خنده درمانی📝بسته ویژه مسجدنما به مناسبت اربعین ۱۳۹۹